Suplementy diety – dla kogo są przeznaczone

Nie każdy powinien sięgać po suplementy diety. Niestety tego typu preparaty są reklamowane bez żadnych ograniczeń, a reklamy często wprowadzają w błąd, nie informując o skutkach stosowania oraz o tym, czym tak naprawdę jest suplement.
Padają sugestie, jakoby miał on działanie lecznicze, co nie jest prawdą. Leki mają działanie lecznicze – przechodzą surowe kontrole, testy, są dokładnie sprawdzane pod kątem zagrożeń, jak i pod kątem efektywności. Natomiast suplementy sprawdzają się tylko w takim zakresie, jak pozostałe środki spożywcze – po prostu maja nie być trujące. Nie muszą być skuteczne, nie ma żadnych przepisów, które by to regulowały.
Przyjmowanie syntetycznych odpowiedników naturalnych witamin i minerałów, nie zawsze jest w ogóle odczuwane przez organizm, czasem zaś może być odczuwane negatywnie. Bo przecież te składniki dostarczamy sobie w diecie, może więc dochodzić do zbyt dużych stężeń np. witamin, wtedy może mieć to poważne konsekwencje. Nie należy po nie sięgać więc w nieuzasadnionych przypadkach.