Jaka powinna być dieta sportowca

Każdy powinien mieć świadomość, że zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta dla każdego może oznaczać coś innego. Wiąże się to z wieloma czynnikami. Inne są wytyczne dla poszczególnych grup wiekowych, inne dla kobiet i mężczyzn, wreszcie – inne dla osób prowadzących siedzący tryb życia i tych aktywnych sportowo.
Szczególnie wyczynowi sportowych muszą dbać o to, by w ich diecie nie zabrakło potrzebnych składników, muszą być one odpowiednio uzupełniane, gdyż są szybciej wykorzystywane przez organizm, niż u innych osób, które nie przywiązują aż tak wielkiej wagi do aktywności sportowej. Sportowcy muszą szczególnie pamiętać o dostarczaniu swojemu organizmowi białka. Jest to bardzo ważne w różnych sportach siłowych.
Białko buduje system mięśniowy i sprzyja jego szybszej regeneracji. Jeśli więc przed treningiem nie dostarczymy sobie jego odpowiedniej ilości to poziom wyczerpania potreningowego będzie zdecydowanie większy i trudniej będzie wrócić do doskonałej formy, a to może być bardzo zniechęcające.