Potas – bardzo ważny składnik diety sportowca

Wiele publikacji poświęcono dobroczynnym właściwościom magnezu, natomiast potas jest nierzadko traktowany jako mniej ważny. Warto powiedzieć, że zarówno bez jednego jak i drugiego pierwiastka ludzki organizm, a w szczególności organizm sportowca, nie będzie funkcjonował tak jak należy.
Potas jest odpowiedzialny za szereg czynności życiowych ludzkiego ciała. Przede wszystkim wpływa na regulację gospodarki wodnej oraz kwasowo-zasadowej organizmu. Dba o prawidłowy rytm serca, bierze udział w detoksykacji organizmu, wzmacnia układ nerwowy i pozwala mu działać bez zarzutu. Niedobór potasu przejawia się w mało charakterystycznych objawach, takich jak suchość skóry, bezsenność, nerwowość, otępienie, bóle głowy i mięśni.
Trening siłowy doprowadza do wypłukiwania drogocennych mikroelementów, między innymi właśnie potasu. Aby zachować jego odpowiedni poziom, należy sięgnąć po skuteczny suplement. Oprócz kapsułek witaminowych, potas można dostarczyć tuż po treningu poprzez napoje izotoniczne o dużym stężeniu składników mineralnych.