Suplementy diety – czym się różnią od leków

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaka jest różnica miedzy suplementami diety a lekami. Producenci reklam tymczasem utwierdzają nas w przekonaniu, że takiej różnicy nie ma i czasem z przekazu reklamowego można wywnioskować, że dany suplement może działać leczniczo.
Tymczasem te preparaty nie są lekami, nie mają więc w swoim składzie substancji leczniczych. Należą do kategorii produktów żywnościowych – są więc badane przed dopuszczeniem do obrotu tylko w takim stopniu, jak, np. masło, mleko – mają nie truć i nie szkodzić. Nie jest sprawdzane, czy samo skuteczne, nie są tak szczegółowo badane, jak leki. Dlatego nie leczą, jedynie mogą, choć też nie muszą , uzupełniać codzienną, zrównoważoną dietę w potrzebne substancje. Jednak jeśli jest ona faktycznie dobrze ułożona, zróżnicowana – to de facto nie ma potrzeby łykania suplementów.
Nie można dopuścić do tego, by w naszym organizmie doszło do nadmiernych stężeń np. witamin, potasu czy innych substancji – to może być szkodliwe. Nie należy więc przesadzać z suplementami.